Kuidas fotograafina aasta pimedaim aeg üle elada

Kätte on jõudnud november, aasta kõige pimedam, sombusem, porisem ja kõige pikemana tunduv kuu. Rändlinnud on lahkunud, loomad sätivad end talveunne, värvilised lehed puudelt langenud, seened kadunud, pidevalt sajab ja kõik tundub värvitu ja hall. Nagu Guns N´ Roses loo refrääniski – „miski ei kesta igavesti, isegi mitte külm novembri vihm“, on lootust, et see aeg saab ühel hetkel läbi ja maa kattub koheva valge lumevaibaga. Järgnevalt proovin anda mõned nõuanded, kuidas see lõputult pikana tunduv aeg (loodus)fotograafina üle elada.

Puhka
Oled kindlasti aasta algusest saati väljas elanud, palju ringi sõitnud, sadu või tuhandeid kilomeetreid kõndinud, rännanud, otsinud ja ehk ka leidnud, mida pildistada. Nüüd on kõige õigem aeg veidi hinge tõmmata, pisut puhata. Korraks ehk isegi üldse mitte mõelda pildistamisest, see hetkeks meeltest pühkida. Väike paus ja täielik eemalolek mõjub pilgule virgutavalt ja lubab inspiratsiooni vabalt voolama, kui on aeg taas pildistama minna.

Tee korda
Kui väljas on tõeline koerailm, on see hea võimalus istuda arvuti taha ja vaadata tagasi oma tehtud piltidele. Vaadata üle, leida ehk mõni hea kaader, mille olid kõrvale lükanud. Suurepärane aeg oma arhiivid korda teha, märksõnastada, hinnata, katalogiseerida, kategoriseerida ja lõpuks ära teha häbematult kaua edasi lükatud varundamine.
Miks mitte üle vaadata ja puhastada oma fotovarustus. Puhastada kaamera sensor, objektiivid, lahti võtta statiiv – mõnda polti ehk pingutada, teist kohta pisut õlitada, mõni osa ehk vajab natuke liimi?
Neid viimaseid asju tee muidugi ise ainult siis, kui oled täiesti kindel, mida sa teed. Kui kahtled, vii oma varustus spetsialistidele hooldada.

Telli
Pärast pildiarhiivide korrastamist on kindlasti palju selgemalt silme ees su parimad pildid, mis väärivad väljatrükkimist. Väljatrükid on aga suurepäraseks jõulukingituseks lähedastele. Nüüd ei pea sa enam 24. detsembril poodides stressist hulluma, nagu enamik kaasmaalasi.
Võib-olla on häid pilte nii palju, et neist saaks näituse korraldada või kalendrina lasta välja trükkida, või lausa oma isiklik raamat? Väga hea aeg sellega tegelemiseks, näitusepindade otsimiseks ja trükikodadelt hinnapakkumiste küsimiseks.
Lisaks on november hea aeg ka fotovarustust juurde hankida – musta reede kampaaniatel novembri lõpus on võimalik asju tavapärasemast palju soodsamalt saada.

Õpi
Enne kui hakkad uue tehnika soetamiseks rahakassat puruks lööma, vaata ringi fotolehtedel, youtube’s, kuula fotograafiateemalisi podcaste – ehk on puudujäägid sinu enda pildistamistehnikas, mitte megapikslites või objektiivi millimeetrites. Internet on täis täiesti tasuta õppematerjali ja mitte ainult tehnilist juttu, aga ka (loodus)fotograafia filosoofilisemat poolt puudutavat materjali – raadiovestlusi, artikleid ja vloge maailmakuulsate ja tunnustatud fotograafidega, mis on ühtaegu nii informatiivsed, väga inspireerivad, kui ka meelt lahutavad.

Katseta
Kui aga kuidagi ei suuda toas püsida, katseta – proovi pikemaid säriaegu, proovi ülimalt pikki säriaegu, värista meelega kaamerat, tee kunsti, püüa fotole maalida tundeid, aja voolu või – on ju hingedeaeg – mõni hing. Hämaras metsas võib mõni puujuurikas või vari täitsa paista nagu tont.
Loo midagi sürrealistlikku, midagi sünget, pööra udu ja vihm ja valguse vähesus enda kasuks. Teinekord võib enda esmapilgul jubeda ilmaga välja vedamine pakkuda hoopis huvitavamaid kaadreid ja valgust, kui tavapärane ilm – ootamatult suruvad päikesekiired end läbi süngete pilvede ja näed valgust, millest unistadagi ei osanud. Või märkad huvitavaid mustreid ja tavapärasest hoopis põnevamaid motiive, mida keegi teine veel pildistanud pole.
Mis peamine – püüa tunda rõõmu igast hetkest kaamera taga, igast talletatud kaadrist.

Mõni lõpetab kirju sõnaga „Päikest“, praegu soovin aga hoopis:

Lund,
Martin Koitmäe







Jaga seda ka teistega

Vaata veel!