Iiris

Kohtasin aias ringi jalutades, sellist valget iludust.
Kuna aiapidamine on minu jaoks värske kogemus ja mul pole üldse aimugi mida sealt leida võib, pidin tuttavalt taimeteadlaselt aru pärima.

Natuke infot ka taime kohta:

Taimeperekond on nime saanud õite kirevusest. Sõna Iris tähendab kreeka keeles vikerkaart. Vana-Kreeka legendi järgi oli Iris peajumala Zeusi abikaasa Hera isiklik käskjalg, kelle ülesandeks oli viia surnute hinged maa pealt taevasse. Iris kasutas selleks vikerkaare silda. Et iirised on olnud populaarsed juba ammustel aegadel, seda näitab asjaolu, et nende õisi on kujutatud Prantsusmaa ja Inglismaa kuningate vappidel ning paljude Euroopa ja Aasia linnade embleemidel. Taimeperekond kuulub võhumõõgaliste (Iridaceae) sugukonda ning hõlmab üle 200 liigi, mis on levinud peamiselt põhjapoolkera parasvöötme lõunapoolsemas osas, eriti Vahemeremaades ja Kesk-Aasias. Laialt levinud aediirise ja siberi iirise kõrval kasvatatakse Eestis aiailutaimena ka suvel õitsevaid sibuliiriseid: madalaid hollandi iiriseid ja kõrgemaid inglise iiriseid (need on iiriste sordirühmad) ning kevadel õitsevaid võrkjate iiriste sorte ja Danfordi iirist.

Kahe liigi looduslik leviala ulatub sealhulgas ka Eestisse. Need on jõe- ja järvekallastel, kraavides ja lompides ning vesistel puisniitudel kasvav kollane võhumõõk (I. pseudocurus ) ning harvem esinev tumesiniste õitega siberi võhumõõk (I. sibirica). Mõlemat liiki on omapärase lehekuju ja dekoratiivsete õite tõttu kasutatud ka haljastuses. Siberi võhumõõk on Eestis looduskaitse all.

Jaga seda ka teistega

Vaata veel!