Mida öö pildistamisel silmas pidada?

Taas on kätte jõudnud aeg, kus öö on päevast üha pikem ja pikem, kuid fotograafiahuvilise jaoks ei pea see sugugi seda tähendama, et pildid pea olematu valguse tõttu tegemata peaksid jääma. Vastupidi – tänu viimaste aastate pööraselt kiirele arengule on juba telefonigagi võimalik pimedas pildistada ning lisaks võib öiste piltide tegemine tuua isegi põnevamaid ja paremaid tulemusi, kui järjekordne loojangupilt, rääkimata siis keskpäevases valguses tehtud piltidest.
Ent ööfotograafia nõuab siiski pisut teistsugust lähenemist, kui päevane pildistamine ja järgnevalt loetlengi üles mõningad näpunäited, mis vähemalt minu arvates öise pildistamise kogemuse ehk natuke lihtsamaks, paremaks, meeldivamaks ja ohutumaks muudavad.

Planeerimine

Kui päeval pildistamise juures võib väga vabalt lihtsalt kaamera haarata ja minna pildistama, siis peale pimeduse saabumist niisama sihitult ringi hulkuda ja ehk äragi eksida pole sugugi tore.

Mida pildistad?
Kõigepealt tasub selgeks teha või selgeks mõelda, mida üleüldse pildile püüda tahad ja mis võimalused selleks on, sest öösel on võimalik näha ja kogeda vägagi palju erinevaid asju. On selleks siis täiskuu või kuuvarjutus, lihtsalt tähistaevas, mingi kindel tähtkuju või linnutee, huvitavad hoopis virmalised või helkivad ööpilved – kõik need nõuavad erinevat lähenemist, ühist on neil nii palju, et nende nägemiseks tuleb osata need öötaevas üles leida ning osata neid oodata.

Kus pildistad?
Üks olulisemaid asju asukoha valikul on see, et see koht oleks sulle tuttav, oled seal päeval varem käinud või vähemalt päikeseloojangul sinna jõudnud ja pisut ringi vaadanud. Nii tead, kuhu parkida, kus on ligipääsurajad, kus on kohad, kus võib libastuda, kukkuda. 
Pildistamiskoha valimisel ka muid olulisi faktoreid, olulisim vast see, et kas soovitud asja või nähtust sellest kohast võimalik vaadelda ja pildistada on. Üks asi, mida peab jälgima on see, et miski vaadet selles suunas ei blokeeriks, aga pildistamise puhul võib segavaks osutuda ka valgusreostus. Pildistamiseks piisavalt pimeda koha leidmine muutub aasta-aastalt üha raskemaks.

Abiks planeerimisel
Kõikide erinevate öös toimuvate nähtuste pildistamise erinevate nüansside jaoks peaks igaühe jaoks eraldi kirjutama, aga järgnevalt lisan mõned eeltöö jaoks vajalikud lingid ja äpid, mida ma ise kasutan.
3D taevakaart arvutis: https://stellarium.org
Google maps – nii pildistamiskoha otsimiseks, huvikohtade üles märkimiseks ja ka navigeerimiseks. Hea on näha ka teiste tehtud pilte samast kohast, et otsustada, kas tasub sõit ette võtta või mitte.
Planit Pro äpp– päikese positsioon, kuu asukoht ja faas, linnutee positsioon, meteoriidisajud, valgusreostus… põhimõtteliselt kõik, mida pildistamise planeerimiseks vaja on.
virmalised.ee – kogu info ja graafikud, mis vajalikud virmaliste toimumise ennustamiseks
Facebooki grupp Eestimaa virmalised – parem, kui mis tahes äpp või graafikute järgi ennustamine – kui virmalisi on loota, lööb see grupp kihama, nii et kui huvi on, saad aegsasti valmistuda.

Valmistumine

Paigutus
Nagu ikka enne pildistama minekut, komplekteeri oma fotokott ja kontrolli üle, et akud oleksid laetud ja mälukaardid tühjad, korja ebaoluline välja ja paiguta asjad nii, et miski ööpimeduses kuidagi välja ei kukuks ja kõik asjad käsikaudu leitavad oleks. Varuakud paiguta põuetaskusse.

Kondens
Üks suurimaid probleeme öösel pildistades on kaamerale ja esiläätsele tekkiv kondens, tõsisemad ööfoto huvilised ehitavad oma kaamerale ümber patareitoitel olevaid soojendajaid, aga esialgu piisab ka puhastuslapist.

Valgus
Teine väga oluline, täiesti asendamatu asi fotokotis öö pildistamisel on pealamp – öösel maastikul liikumisel ja fototehnikaga toimetamisel. Piisab täiesti mõneeurosest ja võta alati kaasa ka lisapatareid. Telefoni sisseehitatud taskulamp võiks jääda vaid hädaolukordadeks, sest selle kasutamine ja jahe öö kulutavad telefoniakut meeletu kiirusega, samas hiljem on seda ehk vaja tagasitee leidmiseks või abi kutsumiseks.

Riietus
Väga kiirelt hakkab külm ka endal, nii et riietu soojalt, arvestades sellega, et tuleb võib-olla pikemaid perioode paigal olla. Ka suvel võib vaja olla soojemat jopet, mütsi ja kindaid.

Termos
Tasub kaasa teha ka teed või kohvi, mis annab ühtaegu sooja ja aitab ka und peletada.

Kohapeal

Viimaks kuskile kohale jõudes on samuti mõningaid asju, mida tähele tasub panna. Ennekõike puudutab see enda ohutust ja natuke ka lugupidamist teiste suhtes.

Ohutus
Eks ohud on üsnagi samad, mis ka päeval, lihtsalt pimeduses on nende ohtude märkamine raskem, mistõttu tuleb olla ekstra tähelepanelik. Eriti mõnel pankrannikul või veekogu kaldal liikudes või talvel jõe- või järvejääle minnes. Hoia meeled teravad ja hinda riske alati pisut kõrgemaks. Liikudes aitab sind pealamp, kuid siin on üks aga..

Etikett
..nimelt, tasub tähele panna teisi fotograafe, kes samuti samas kohas olla võivad. Et kellegi teise pilte mitte ära rikkuda, esiplaani ära valgustada jne., oleks viisakas oma valgusallikaid minimaalselt kasutada. Eriline kuritegu on autoga platsi sõitmine ja tulede põlema jätmine 😛 Korrektne tulede kasutamine võiks juba liiklustundidest meeles olla.

Loodushoid
Looduse ja keskkonna seisukohalt pole väga mõistlik ka mootorit töös hoida, olgu sul kui ökopill tahes.
Ei tasu ka sõita kohtades, kus see lubatud pole ja loomulikult austusega suhtuda maaomanikesse, mitte kellegi põldu ära trampida vms.
Kõik, mis kaasa tood, vii ära ka – kohvitopsid, joogipudelid, kommipaberid, suitsukonid jne. Ära jäta endast midagi maha.

Peale pildistamist

Nagu juba mainitud, tuleks kõik kaasavõetu ka tagasi viia.
Kaamera on mõistlik enne autosse jõudmist fotokotti panna, nii väldid kondensi teket, kui auto peaks veel soe olema. Lase tehnikal suletud fotokotis aeglaselt üles soojeneda.
Ka mälukaardi võid jätta kaamerasse, pilte üle vaadata ja töödelda on palju mõnusam puhanud silmadega.
Üleüldse ongi kõige parem peale öist pildistamist püüda saada veel pisutki und, eriti töönädalal ja ehk on järgmine päev ja öö juba tavapärane sajune – siis saab rahulikult korralikku ööund nautida 🙂

Nagu näha, siis on (öö)pildistamise juures väga palju enamat, kui pildi enda tegemine, mida ma siinkohal üldse ei puudutanudki ja millest annaks veelgi põhjalikumalt kirjutada. Sellest juba järgmisel korral.

Jaga seda ka teistega

Vaata veel!